Toste Francez i Pjekur me Portokalle

Përbërësit:

 

 • 2 lugë gjelle gjalpë pa kripë
 • 8 vezë fshati
 • 5 ½ filxhan me qumësht
 • 1 filxhan me lëng portokalli të freskët
 • 1 lugë gjelle me lëkurë portokalli të grirë
 • ¼ filxhan me sheqer
 • Kanellë
 • Ekstrakt vanilje
 • 1 bukë normale, e prerë në kubikë të vegjël
 • 1 portokall te ndare ne segmente
 • Mjaltë, kur ta shërbeni
 • Sheqer pluhur, kur ta shërbeni

Përgatitja:

1.Ngrohni furrën paraprakisht në 180°C. Ndërkohë merrni një tavë xhami mesatare, lyejeni me gjalpin dhe lereni mënjanë.
2.Në një tas të madh, trazoni së bashku, vezët, qumështin, lëngun e portokallit, lëkurën e portokallit, sheqerin, kanellën dhe vaniljen.
3.Shtoni copat e bukës dhe trazojini mirë deri sa të gjitha të kenë thithur lëngun.
4.Hidhni të gjithë masën e tasit, bashkë me lëngjet që mund të kenë mbetur, tek tava dhe përhapeni që të marrë formë të njëtrajtshme.
5.Futeni në furrë dhe piqeni rreth 30-40 minuta, ose deri sa të shikoni që është pjekur dhe pjesa e sipërme të fillojë të bëhet krokante.
6.Pasi ta hiqni tostin Francez nga furra vendisni sipër segmentet e portokalleve, mjaltin dhe sheqerin.
7.Shërbejeni menjëherë të ngrohtë. 

 

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE