Supe me Kale

PËRBËRËSIT

 • 1 Lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 Qepe e grire
 • 4 Hudher (të grimcuara)
 • 1 Llulelakër
 • 3 deri në 4 gota Kale të grirë
 • 1\2 Filxhan caj qumësht
 • 10 gota (2,5 L) të supë me perime te fruluara (karrote,patate,brokoli) ne sasi te vogla.

Përgatitja:

 

 1. Zieni në fillim perimet karrotat, patatet, dhe brokoli deri sa të jenë gati për tu fruluar.
 2. Në një tenxhere të madhe shtoni vajin e ullirit dhe qepët e grira dhe lereni për 5 deri në 7 minuta derisa qepa të bëhet i tejdukshëm. Shto hudhër dhe perziejini derisa hudhra të bëhet aromatike.
 3. Shto lulelakër, kale dhe supën me perime në tenxhere dhe perzjeni te gjithe perberesit dhe e lejmë të ziejë për 10 deri 15 minuta derisa lulelakër dhe kale të jenë zbutur.
 4. Supë përzierje me një blender qetë mbasi e kemi fruluar e lejmë të ziejë dhe për 10 min të tjera.
 5. Shërbyer supë të nxehtë me piper të freskët dhe arra të thermuara