Supë me Cikore dhe Qiqra

Përbëresit:
 • 300 gr Qiqra
 • 600 gr Qikore
 • 1 Thelp hudhër
 • 1 Spec i kuq (djegës)
 • 1 Degë rosmarinë
 • Kripë dhe Piper
 • Vaj ulliri

 

 Përgatitja:

 1. Vendosni qiqrat të zjejnë për derisa të zbuten.
 2. Vendosni cikoren të zjejë në ujë me kripë, pasi ka zjerë mund ta prisni në copa të vogla.
 3. Në 5-6 lugë vaj ulliri skuqni hudhrën,specin  dhe rozmarinën më pas shtoni qiqrat e zjera të kulluara nga uji pasi të kenë marrë një ngjyrë të artë hudhra dhe qiqra mund ti hidhni tek tenxherja që po zjeni cikoren të gjitha produktet.
 4. I lini të ziejnë së bashku për 10 minuta hidhni kripën dhe piperin gjatë zjerjes.

 

Keshille: Nese femijet nuk e pelqejne pamjen e supes mund ta beni ne forme kremi ne blinder.

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE