Supe Kungull I Embel per Femije

Supa e shijshme me kungull të ëmbël është perfekte për foshnja mbi 6 muajsh. Është e nevojshme që të gjithë përbërësit e përdorur, të jenë të konsumueshëm nga fëmija juaj, pra ai/ajo të jetë mësuar paraprakisht me shijen e tyre.

Përbërësit:

  • 1 lugë gjelle gjalpë pa kripë
  • 1 qepë, e prerë
  • 225 gram kungull i ëmbël, i qëruar dhe i prerë
  • 1/2 mollë, e qëruar dhe e prerë
  • 1/4 filxhan miell
  • Shumë pak ginger dhe arrë moskat
  • 1 1/2 filxhan me lëng pule të përgatitur në shtëpi
  • 3/4 filxhan me qumësht Holle Baby
  • 3 lugë gjelle lëng portokalli i freskët (opsionale)
  • Shumë pak piper të zi

Përgatitja:

1. Hidhni qepët dhe gjalpin bashkë deri sa të zbuten.

2. Shtoni kungullin e ëmbël dhe vazhdoni t'i zieni për disa minuta, deri sa gjalpi të jetë përthithur plotësisht.

3. Shtoni mollën, miellin, ginger dhe arrën moskat dhe trazojini që të miksohen mirë.

4. Shtoni në fund qumështin dhe lëngun e portokallit dhe lërini deri sa të fillojnë të ziejnë.

5. Ulni temperaturën dhe trazojini herë pas here deri sa kungulli dhe molla të jenë zbutur, rreth 20 minuta.

6. Shtoni piperin dhe të gjithë përbërjen kalojeni tek blenderi deri sa të përfitoni një masë homogjene të supës.

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE