Supë Detox

PËRBËRËSIT

 • 1/2 e një qepë të kuqe e grirë
 • 2 hudhër e grirë
 • 3 gjethe selino të grira
 • 3 karrota të mesme
 • 1 kokë e vogël e brokolit
 • 1 filxhan domate të copëtuara
 • 1 lugë gjelle xhinxher të freskët pa lëkure dhe të grirë
 • 1 lugë çaji shafran i Indisë (tumerik)
 • 1/4 lugë çaji kanellë
 • 1/8 lugë çaji piper i kuq,
 • Kripë, piper i zi
 • 6 gota uji
 • 2 filxhanë kale, të copëtuar
 • 1 filxhan lakër të kuqë të grirë
 • 1/2 filxhan caji lëng limoni të vogël

 

Përgatitja:

 1. Në një tenxhere të madhe, shtoni ujin dhe vendoseni në stofë me nxehtësi mesatare. Pasi është e nxehtë, shtoni qepën dhe hudhrën.
 2. Lereni  për 2 minuta, dhe trazojeni herë pas here. Shtoni selinon, karrota, brokoli, domate dhe xhinxher  të freskët.
 3. Trazojeni dhe lereni te zjeje për 3 minuta, duke shtuar ujë shtesë (një tjetër filxhan 1/4). Shtoni piperin, kanellën, tumerikun dhe kripë e piper për shije.
 4. Shtoni në supë ujin e ngelur dhe lereni te zieje. Uleni nxehtësinë dhe pak dhe lereni te zierje për 10-15 minuta ose derisa perimet janë të buta.
 5. Shtoni lakren dhe lëngun e limonit afër 2-3 minutat e fundit të zierjes.

Ju bëftë mirë

SHËNIME

Kjo recete ndihmon ne pastrimin e organizmit nga toksinave per kete arsye eshte mire qe mos perdoret fare vaj ne gatimin e kesaj supe.