Sallat Spinaq dhe Dardhe

Perberesit:

  • 3 Dardha
  • 1/4 Flixhan Vaj Ulliri
  • 1 Luge e Vogel Mjalte
  • 1/4 Flixhan Uthull
  • 350 gr Spinaq
  • 1/2 Qepe e Kuqe, e Prere Holle
  • 1/2 Filxhan me Arra
  • 150 gr Djathe i Bardhe Dhie, I thermuar

Pergatitja:

1) Presim nje dardhe ne kubik dhe i presim ne feta dy te tjerat. Vendosim kubiket e dardhes, vaj dhe mjalte ne nje blender dhe bejm pure dardhe. E vendosim ne nje tas te vogel dhe i shtojm 2 luge uji ose me shume ne qofte se duhet per ta holluar salcen e sallates.

2) Vendosim spinaqin, qepet, arrat, djathin e dhise dhe dardhen e prere ne feta dhe i shtojm salcen me dardhe. E sherbejm te fresket.

 

Shenim:

Arrat mund te zevendesohen dhe me farat Quinoa per sallaten me spinaq dhe dardhe.

 

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE