Rrepa me Majdanoz

Përbersit:

  • 500 gr Rrepa të bardhë me gjethe
  • 2 Lugë gjelle gjalpë pa kripur
  • 2 Qepë te njoma
  • 2 Luge gjelle majdanoz i fresket i grirë
  • Kripë
  • Piper

Përgatitja:

1. Heqim lekuren e rrepes dhe e presim ne dy pjese ose ne kubike sipas deshires.

2. Në një tigan shkrijmë gjalpin në nxehtesi mesatare dhe hedhim qepën e njomët të grirë dhe e trazojmë për 3-4 minuta.

3. Më pas hedhim rrepat bashkë me gjethet, në tigan dhe shtojme pak uje e mbulojmë me kapak dhe e lejmë për 5 minuta.

4. Heqim kapakun shtojmë erzat kripën dhe piperin i trazojmë derisa rrepat të jene zbutur.

5. Në momentin që janë gati për tu shërbyer shtojmë dhe majdanozin e grirë.

 

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE