Qofte me brokoli

Përbërësit

  • 350 gr brokoli i papjekur 
  • 2 vezë
  • ¼ filxhan qepë të verdhë
  • ⅓ filxhan çaj djathë
  • ⅓ filxhan caji therrime buke
  • 2 lugë majdanoz
  • ½ lugë çaji kripë
  • ½ lugë çaji piper

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 200 ° C shtroni një letër gatimi në një tepsi të cekët dhe lyeni të gjithë sipërfaqen me vaj ulliri dhe lereni mënjanë derisa të nxehet furra.

Hidhni në ujë të valuar brokolin dhe lereni vetëm 2 minuta më pas shpëlani me ujë të ftohtë brokolin që të ndalojë procesi i zierjes.

Grini brokolin në mënyrë të imët dhe hidheni në një tas, me pas hidhni dhe vezën e rrahur, thërrimet e bukës, djathin,qepën dhe erzat.Përziejini mirë derisa të fitohet një masë e njëtrajtëshme.

Me duar filloni të bëni formen sipas deshires te qofteve.

Format e sapo bera vendosini njera mbas tjetres ne tepsine qe lyet me vaj pak me pare dhe futeni ne furre.

Lereini ne furre derisa te marrin ngjyre kafe të artë, lereni per 18-24 minuta, duke u kthyer nga ana tjeter e papjekur. Hiqni nga furra dhe shijoni të nxehtë me salcë ferme, ose salcë tuaj të preferuar .

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE