Pure per fëmije

Përbërësit:

  • 2 gota brokoli
  • 1 patate të bardha të vogla
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja:

  1. Në një tenxhere të mesëm, te mbushur 5-6 cm me ujë per tu ziere ne nje temperature mestare.
  2. Vendosni brokolin dhe patatja në një shportë avullore dhe vendoseni mbi ujë të valë. Lereni mbi avullin e ujit për 12-15 minuta ose derisa brokoli dhe patatja të jenë të butë. Mbajeni ujin më vete dhe lereni të ftohet.
  3. Në një enë më vete hidhni brokolin, patatet dhe vajin e ullirit dhe me një blider miksoni produktet derisa të përfitoni një pure të njëtrajtëshme, duke shtuar ujë nga ai që zjetë pak më parë 1/4 e sasisë të ngelur në tenxhere nëse është e nevojshme.