Ne 2 ore dorezojme ne te gjithe Tiranen :)

Pule me Quinoa

 Përbërësit:

  • 2 lugë vaj ulliri
  • 1 qepë të mesme të verdhë
  • 2 gota, karrota të copëtuara
  • 4 gjethe selino
  • 6 gota leng pule
  • 1 lugë çaji rozmarine
  • Kripë dhe piper, për shije
  • 2 gjethe dafine
  • 1/2 filxhan quinoa.
  • 3 lugë lëng limoni të freskët
  • 2 gota, pule të copëtuara

Përgatitja:

Në nje tenxhere të madhe hidhni vaj ulliri dhe lereni te ngrohet mbi ngehtesi mesme hidhni qepën, karrotat dhe selino për 5 minuta për të zbutur. Hidhni në tenxhere lengun dhe mishin e pules, , kripë, piper dhe gjethet e dafines.

Lereni derisa te valojne dhe hidhni,quinoa, dhe ulni nxehtësinë për të zier dhe gatuajini 20 minuta.

*Pula duhet te zjehet me parpara.

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE