Barbunja me salcë susami

Përbërësit për salcën e susamit:

 • 1 filxhan fara susami
 • 1 lugë lëng limoni
 • 2 lugë lëng lime
 • Rreth 3/4 filxhan uji
 • 1\8 piper i kuq
 • 1 thelp hudhër
 • Kripë dhe piper të freskët, për shije
 1. Vendosni te gjithe perberesit ne nje blinder dhe i bluani per disa minuta deri sa te perfitoni nje mase te njetrajteshme.

Përbërësit :

 • 2 lugë gjelle mente e freskët e copëtuar
 • Kripë dhe piper i zi
 • 500 gr barbunja.
 1. Në një tenxhere me ujë të valuar hidhni barbunjat dhe lereni vetëm 5 minuta sa të zbuten.
 2. Kulloni barbunjat nga uji dhe vendosini në pjatë për tu shërbyer, nga sipër hidhni salcën e susamit që keni përgatitur pak më parë dhe menten e copëtuar.

BLINI TE GJITHA PRODUKTET QE JU NEVOJITEN PER KETE RECETE